Optyk – jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Każdy, kto nosi okulary, zdaje sobie sprawę, jak ważną kwestią jest ich odpowiednie dobranie. Optyk – jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów?

Optyk – właściwy dobór okularów jest ważny

Właściwy dobór okularów ma ogromny wpływ na zdrowie naszych oczu, a także na nasz codzienny komfort. Będziemy w nich spędzać wiele godzin każdego dnia. Zakup okularów to spory wydatek, a raz kupione okulary mogą nam służyć przez lata. Dobrego optyka w Olsztynie znajdziesz pod adresem https://www.optyklawrynowicz.pl/. Wybierając optyka, musimy mieć pewność, że zwracamy się do kompetentnego specjalisty, który dobierze nam okulary profesjonalnie. Jeżeli szkła okularowe zostaną źle dobrane, będziemy doświadczać przykrych objawów, jak bóle głowy. Jeżeli z kolei źle wybierzemy oprawki, będziemy czuć się niekomfortowo i unikać noszenia okularów ze szkodą dla zdrowia oczu.

Specjalistyczne badanie wzroku

Badanie wzroku powinno uwzględnić, czy mamy wadę wzroku, taką jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność, oraz jak duża jest to wada. Stopień wady zostanie określony w dioptriach, przy czym im więcej dioptrii, tym bardziej zaawansowana jest wada. Powszechnie występującą wadą jest także astygmatyzm, to znaczy zniekształcenie postrzeganych przedmiotów. Dobry optyk dobierze nam okulary w taki sposób, żeby korygowały wszystkie wady. Podczas wizyty u okulisty zostanie też sprawdzone ciśnienie śródgałkowe i zbadane dno oka. W Olsztynie znajdziesz dobrych okulistów, którzy zadbają o twój wzrok.  

Kiedy przechodzisz badanie na wizycie, optyk lub okulista będzie wypróbowywał różne szkła, żeby dobrać najlepsze dla ciebie. Nie śpiesz się. Dobrze się zastanów, w których spośród zaproponowanych szkieł widzisz najlepiej. Właściwie dobrane okulary to nie tylko odpowiednie szkła, ale także oprawki, które pasują do naszego kształtu twarzy, są wygodne i po prostu nam się podobają. Po pierwszym założeniu okularów, przez kilka pierwszych godzin lub nawet dni, możesz mieć wrażenie, że widzisz dziwnie. To odczucie jest normalne i szybko minie – nie oznacza, że okulary zostały źle dobrane.

Estetyczny wygląd i dobre samopoczucie

W okularach będziemy spędzać większość czasu, dlatego chcemy czuć się w nich i wyglądać dobrze. Kiedy wybierasz okulary w salonie optycznym w Olsztynie, zwróć uwagę nie tylko na to, czy podoba ci się dany model okularów, ale przede wszystkim czy ty podobasz się sobie w tych okularach, kiedy patrzysz na siebie w lustrze. Jeśli jest ci trudno to ocenić, w doborze stylowych okularów pomoże ci pracownik salonu optycznego. Niektóre osoby, zwłaszcza kobiety, traktują okulary po prostu jak część biżuterii, która czyni ich wygląd bardziej atrakcyjnym. Uważa się też, że w okularach wyglądamy inteligentnie. Niektórzy preferują wyraziste, jaskrawe okulary, inni wolą skromne oprawki, które nie będą zwracać uwagi.

Nie wszyscy potrafią przyzwyczaić się do noszenia okularów. Alternatywą dla osób, które nie akceptują swojego wyglądu w okularach, są soczewki kontaktowe. Współcześnie soczewki kontaktowe nie są szkodliwe dla oczu, natomiast w przypadku niektórych rodzajów soczewek, nie należy w nich spać. W salonach optycznych w Olsztynie znajdziesz nie tylko okulary, ale też soczewki kontaktowe.