Adwokat – co zrobić aby nim zostać?

Adwokat – jak nim zostać?

Droga do zostania adwokatem jest długa i wyboista. Nie ulega żadnej wątpliwości, że trzeba poświęcić sporo czasu oraz pieniędzy, by móc zaistnieć w tym zawodzie w przyszłości. Aby móc wykonywać tę profesję, konieczne jest ukończenie studiów prawniczych i odbycie w późniejszym terminie aplikacji adwokackiej. Na koniec należy podejść do egzaminu adwokackiego. Pozytywny wynik z egzaminu uprawnia do wpisania na listę adwokatów. O ile dostanie się na studia prawnicze nie stanowi w dzisiejszych czasach żadnego problemu, o tyle zostanie aplikantem wymaga już posiadania szerszej wiedzy. Adwokat musi być alfą i omegą.

Egzamin

Aby nim zostać należy zdać egzamin konkursowy, który odbywa się raz w roku. Jest to egzamin płatny, który kosztuje kilkaset złotych. Egzamin ten składa się ze 150 pytań jednokrotnego wyboru. Znajdują się w nim zagadnienia pochodzące z najróżniejszych dziedzin prawnych, dlatego trzeba posiadać rozległą wiedzę. Egzamin porusza również kwestie etyki wykonywania tego zawodu. Trwa on 4 godziny. Droga do kariery prawniczej odbywa się przez aplikację. Czym ona jest? To swego rodzaju szkolenie, którego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie do wykonywania wybranego zawodu prawniczego.

Aplikacja

Aplikacja adwokacka trwa trzy lata. Przed jej rozpoczęciem aplikant zobowiązany jest złożyć ślubowanie odbywające się przed dziekanem okręgowej rady adwokackiej. On również wyznacza aplikantowi specjalnego opiekuna, patrona. Jego zadaniem będzie pomoc i czuwanie nad rozwojem aplikanta. Do głównych zadań aplikanta należy uczestniczenie w zajęciach szkoleniowych. Odbywa się one systematycznie, najczęściej są one przeprowadzane raz w tygodniu. Ich zagadnienia są opracowywane przez Naczelną Radę Adwokacką. Pierwszy rok aplikacji to czas, gdy aplikant odbywa również praktyki w sądach oraz prokuraturach. Są one obowiązkowe.

Egzamin zawodowy

Po zakończeniu okresu aplikacji aplikant otrzymuje specjalne oświadczenie potwierdzające jej odbycie. Daje ono również prawo do przystąpienia do egzaminu zawodowego. Odbywa się on raz w roku, przeprowadzany jest pod auspicjami Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest to egzamin odpłatny. Po pozytywnym zdaniu egzaminu, przed byłym już aplikantem otwierają się ogromne możliwości rozwoju swojej kariery zawodowej. Niektórzy adwokaci od razu znajdują zatrudnienie w miejscach, w których wcześniej odbywali swoją aplikację. To naturalna droga, która jest niezwykle popularna. Tak zaczyna prawować jak adwokat.

egzamin prawo

Praca

W każdej miejscowości typu Giżycko funkcjonuje kancelaria prawna, która potrzebuje specjalistów, którzy mogą zasilić jej szeregi. Przyszli adwokaci jeszcze na studiach powinni sobie zadać pytanie, w jakiej dziedzinie prawa chcą się rozwijać. Prawo jest tak obszerną dziedziną nauki, że niemożliwe jest opanowanie wszystkich jej działów do perfekcji. Naturalne jest więc to, że należy się skupić na jej wybranym przez nas wycinku i systematycznie zgłębiać jego tajniki. Największą popularnością cieszą się obecnie takie dziedziny jak prawo pracy, prawo gospodarcze czy też prawo rodzinne. Najczęściej ze sprawami z tego zakresu zgłaszają się do kancelarii osoby oczekujące wsparcia prawników. Nie oznacza to jednak, że nie warto specjalizować się w innych dziedzinach. Prawo spadkowe, prawo handlowe również niosą ze sobą spory potencjał.

Podsumowanie

Dobrzy specjaliści nie mogą narzekać na brak pracy. Wcześniej jednak muszą nabyć stosowne doświadczenie. Staże oraz praktyki w renomowanych kancelariach, gdzie można podpatrywać najlepszych specjalistów to doskonała droga do rozwijania swoich umiejętności. Warto z niej skorzystać, ponieważ można mieć pewność, że w przyszłości przyniesie ona wymierne korzyści.