fot autobus

SPORE ZMIANY W KURSOWANIU MPK NA KORZYŚĆ MIESZKAŃCA

Nowe świdnickie władze bardzo postarały się w tym temacie. Pozytywne zmiany w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej już niedługo odczują wszyscy świdniczanie. Większa częstotliwość kursów (także w weekendy) nowe kursy nocne, szybszy dojazd z osiedli do centrum miasta, nowe przystanki i nowe trasy. Jest ogromna szansa, że świdnicka komunikacja miejska znowu będzie atrakcyjna i przyjazna mieszkańcowi.  

W ostatni dzień sierpnia wejdzie w życie usprawniony rozkład jazdy autobusów komunikacji miejskiej. Autobusy przestaną jeździć grupami, poprawi się punktualność kursowania MPK. Wzrośnie liczba połączeń na wielu trasach w mieście, w szczególności w soboty.

Najważniejszą zmianą będzie zastąpienie „ósemek” nową linią nr 1. „Jedynki” pojadą ze Strzelińskiej przez Towarową, Kopernika, Jodłową, Westerplatte, pl. Grunwaldzki, Muzealną, Ofiar Oświęcimskich, Riedla, Prądzyńskiego do Emilii Plater. W kierunku centrum z Osiedla Młodych „jedynki” będą kursowały przez Zamenhofa, Sikorskiego, Komunardów i Żeromskiego.

Nowa linia będzie bardziej atrakcyjna niż istniejąca „ósemka”, gdyż będzie można nią dojechać z Zarzecza do firmy Wagony Świdnica, do zakładów przy ul. Towarowej, a co najważniejsze – szybko przemieścić się z Osiedla Młodych do centrum i na Zarzecze. „Jedynki” będą kursowały od poniedziałku do soboty.

Pasażerów między Zawiszowem a firmą Wagony w dni robocze wozić będą specjalnie oznaczone kursy linii 12, które pojadą dłuższą trasą – przez ul. Strzelińską i od pl. św. Małgorzaty do Pobożnego.

Mamy dobrą wiadomość dla pasażerów linii 50 i 52, które cieszą się coraz większą popularnością – na najbardziej obleganym odcinku trasy będą wspomagane przez nową linię 51, co zapewni łatwiejszy dojazd do urzędów, szpitala i cmentarzy w południowej części miasta. Autobusy linii 51 będą kursować od poniedziałku do soboty na trasie: z Kopernika przez Mieszka I, Kościelną, pl. św. Małgorzaty, Pobożnego, TESCO, Zamenhofa, Riedla, Prądzyńskiego, Plater, Fieldorfa, Wschodnią, Korczaka, Wałbrzyską, pl. Grunwaldzki, pl. Wojska Polskiego, Śląską do Słowiańskiej.

nowe linie 51

Linia 50 rozpoczynać będzie bieg z Wokulskiego, natomiast 52 z Kopernika. Po objechaniu miasta linia 50 dojedzie tylko do Kopernika, a linia 52 do Wokulskiego. Dzięki zamianie pętli mieszkańcy Kolonii będą mogli szybciej dojechać do centrum w rejon pl. św. Małgorzaty (do centrum przez Zarzecze, Saperów linią 50, powrót linią 52).

W związku z uruchomieniem linii nr 1, liczba kursów linii nr 7 zostanie zmniejszona. Utrzymane będą kursy, którymi pasażerowie docierają do fabryk w specjalnej strefie ekonomicznej (Colgate, Electrolux). Mieszkańcy Zawiszowa w godzinach szczytu w dni robocze będą mogli korzystać z linii 6, 12, 50, 51 i 52, natomiast między pl. Wolności a Osiedlem Młodych usunięte kursy „siódemek” zastąpią nowe „jedynki”. W niedziele w godzinach 13-14 zostaną uruchomione nowe kursy „siódemek”, dzięki którym będzie można dotrzeć do pracy w strefie.

nowe linie 1

Nie zmieni się trasa najważniejszej i najbardziej popularnej linii 6. Podobnie jak inne linie miejskie, uzyska ona nowy rozkład jazdy, który będzie skoordynowany z pozostałymi połączeniami. Na trasie z Osiedla Młodych do pl. św. Małgorzaty przez Pobożnego i z Zarzecza do pl. Grunwaldzkiego autobusy będą odjeżdżały co około 10 minut w dni robocze i co 15 minut w soboty. Na trasie przez ul. Mieszka I, Saperów oraz szpital (linie 50, 51, 52) autobusy będą kursowały co 20 minut w dni robocze i co 30 minut w soboty.

Nowością będą nocne kursy linii nr 6 – w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę „szóstki” będą kursowały do godziny 1 w nocy.

Rozkłady jazdy linii podmiejskich zmienią się nieznacznie. Wyjątek stanowi linia 12, która w dni robocze będzie dodatkowo kursowała z wjazdem na ul. Strzelińską i na wydłużonej trasie z pl. św. Małgorzaty do Pobożnego.

Wszystkie autobusy MPK jadące al. Niepodległości w kierunku Wrocławskiej i Westerplatte będą dodatkowo zatrzymywały się na pl. Wojska Polskiego, co ułatwi dojazd autobusami do centrum.

Nowe rozkłady jazdy będą rozwieszane na przystankach w dniach 29-30 sierpnia, wcześniej będą dostępne na stronie MPK (www.mpk.swidnica.pl).

/oprac. UM Świdnica/Marcin Paluszek/

materiały i foto: UM Świdnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>